mahoganyflower09
mahoganyflower09 mahoganyflower09
  • 10-12-2021
  • Mathematics
contestada

Julie goes to the store to buy grapes. Grapes cost $1.09 per pound. Write an equation to help Julie determine the total amount, y, she will pay for a given number of pounds of grapes, x?

Respuesta :

DrRKD DrRKD
  • 10-12-2021

Answer:

y=1.09x

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Write the name of the period that has the digits 913.
evaluate four mechanisms that south african government utilize to regulate and control conamination of food product
order these numbers from least to greatest. 6.64 , 467 , 44 , −45
It cost $3.99 to rent a video for one day and $4.99 to rent a video for two days. What is the rate of change? A) 1.25 B) 0.8 C) 1 D)0.5
Which natural resource has benefited both native americans and modern americans since early times? a. natural gas b. uranium c. forests d. oil
Whats the difference between 15 and 5y
The oceans consist of ninety-six percent of which of the following? a. pure water b. phytoplankton c. carbon dioxide d. dissolved salts
miguel y juan las traen
who captured the africans who were sold in the atlantic slave trade
The time period from conception to birth is called