Seudónimo Seudónimo
  • 11-01-2017
  • Mathematics
contestada

If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
A) $0.11
B) $0.13
C) $1.23
D) $4.29

i have 9 more

Respuesta :

katieswpb
katieswpb katieswpb
  • 11-01-2017
i believe it would be A.

Answer Link
TypicalZephy
TypicalZephy TypicalZephy
  • 11-01-2017
To answer this you'd have to divide $1.35 by 12. 

1.35 / 12 = 0.1125, which if you round should be A) $0.11 
Answer Link

Otras preguntas

What is the square root of-256? And how did you get this answer
consumer math help!!!??????? Pic attached
Select the item if it helps organisms keep their shape. A.nerve tissue B.heart C.skin You can choose more than one answer
A word that starts with U about ancient china
The hour of a clock moves from 10 to 1 o'clock. Through how many degrees does it moves?
PLEASE HELP 20 POINTS WILL BE GIVEN WAY
Jan received - 22 points on her exam she got 11 questions wrong out of 50 questions how much was jan penalized for each wrong answer
Does anyone know what uranium is???
How did Charlemagne create an empire that blended several different traditions?
how did vassals show their loyalty to their lord