azaryaneve17 azaryaneve17
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

Logan spent $42 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball

Respuesta :

chetankachana
chetankachana chetankachana
  • 11-12-2021

Answer:

$10.5

Step-by-step explanation:

$42 for 4 basketballs

price of 1 basketball = 42/4

42/4 = 10.5

-Chetan K

Answer Link
SillyMilly6
SillyMilly6 SillyMilly6
  • 11-12-2021

Answer:

10.5 dollars

Step-by-step explanation:

42÷4=10.5

Answer Link

Otras preguntas

Name two metals alloyed with iron to make stainless steel.
The basic building blocks of lipids include (a) amino acids only. (b) fatty acids and amino acids. (c) fatty acids and glycerol. (d)
How did Douglass refute the prevailing southern (and northern) perception of slave songs?
How do I solve 5+ 5\5 + 5x5-5
James has 16 balloons 1/4 of his balloons are red how many red balloons does he have?
James has 16 balloons 1/4 of his balloons are red how many red balloons does he have?
Which option correctly completes the sentence? Council plans for the new pool were approved _________ on Monday. last Friday: work will begin last Friday, work
sentence has one word that is incorrect. 24 People have to be a certain hight before they are allowed to go on the ride.
A 50 meter path surrounds a rectangular garden . The width of the garden is two-thirds its length. find its area.
name the type of chemical reaction : CaO(s) + H2O(l) -----------Ca(OH)2(aq)