FoxycoolsXxx FoxycoolsXxx
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2.25
pounds of grapes is
$6.75. The cost of 5
pounds of grapes is
$15. Find the slope in
dollars per pound.

Respuesta :

zhengken000 zhengken000
  • 11-12-2021

Answer:

Hope this helps! <3

Step-by-step explanation:

The slope or increase in cost per pound is 3. (1 pound of grapes costs $3)

Answer Link

Otras preguntas

Order the quotients of these expressions from least to greatest. 42.6 ÷ 70 42.6 ÷ 0.7 426 ÷ 70 42.6 ÷ 0.07
example : 4(m+4) = 4m + 16 1 6(m+3)=?​
Write an equation (a) in standard form and (b) in slope-intercept form for the line described. through (8,10), parallel to y = -7
4. _________all his troubles, Aijaz still helps his friends.​
Suppose you invest $130 a month for 6 years into an account earning 7% compounded monthly. After 6 years, you leave the money, without making additional deposit
Hey can someone tells me what happens in act 5 in Macbeth with good detail please I have a test soon on it
what are the importance of federalism write any six points of nepal​
Wolves are sensitive to the atmosphere around them
How many gills does a sea horse have?Under which class it will come from?​
Question 1 At room temperature, one liter of water can dissolve over 300 grams of salt. What is the solvent in this solution? temperature water salt grams