m1200
m1200 m1200
  • 11-01-2022
  • Mathematics
contestada

3 gallons of milk and 2 loaves of bread cost $13.00. 1 gallon of milk and 3 loaves of bread cost $9.00. How much does each item cost?

3 gallons of milk and 2 loaves of bread cost 1300 1 gallon of milk and 3 loaves of bread cost 900 How much does each item cost class=

Respuesta :

henryhuangbc
henryhuangbc henryhuangbc
  • 11-01-2022
3g+ 2l = 13
G + 3l = 9
3g + 9l = 27
7l=14
L=2
G=3
Answer Link

Otras preguntas

If 200 gems cost $5, how much is each gem?
Which is higher 214.7 or 214.275
Which city in Cuba is west of Santa Clara? (A) Holguin (B) Las Tunas (C) La Habana (D) Pinar L Rio
Berenice wants to earn money to buy a cell phone. She wants to earn$750 for her phone and sccesories. She has already earned $147 with another job. What is the
Michelangelo's preferred art form was ____ A) Poetry B)Sculpture C)Painting D)Architecture
5 times a number, subtracted from six, is triple the number
Why did Congress disagree with Andrew Johnson's Reconstruction Plan?
The first step to healing a bone fracture is?
Explain why the gold rush created a new crisis over slavery
Can someone please answer this really quick question?