noneofyabeeswax3
noneofyabeeswax3 noneofyabeeswax3
  • 11-01-2022
  • Mathematics
contestada

hector purchased a 20-ounce bottle of mustard for $2:80 what is the cost of the mustard per ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-01-2022

Answer:

0.14 per ounce of mustard

Step-by-step explanation:

To find the price per ounce we will have to divide 2.80 with 20. The answer is 0.14. So, that is your answer!

Thank You! Please mark me brainliest so that I get encouraged to make more great answers like this one!

Answer Link

Otras preguntas

I need help! Will give brainliest and 50 points!
Solve the following equation. x/x-2 + x-1/x+1 = -1
is guy Montag considered a hero
What is the degree measure of x?
True or False questions! Please Help!!! 1.) When the Fed announces a lower discount rate (the interest banks have to pay to borrow money from the Fed), it is co
Need answer ASAP will be marked Brainlyest
The length of a rectangular pool is 12 feet and the width is 8 feet. The pool is surrounded by a sidewalk that is x feet wide. Find the expression that represen
Two charges of magnitude 5nC and -2nC are placed at points (2cm,0,0) and (xcm ,0,0) in a region of space, where there is no other external field. If the electro
Do plants or animals come first in succession
The following information is taken from Reagan Company's December 31 balance sheet: Cash and cash equivalents $ 8,919 Accounts receivable 72,922 Merchandise inv