gatsbysgirl7216 gatsbysgirl7216
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

bought 11 pounds of rice for $5. How many dollars did she pay per pound of rice? dollars per pound round your answers to the nearest hundredth.

Respuesta :

BeeBuzzBeeBuzz
BeeBuzzBeeBuzz BeeBuzzBeeBuzz
  • 13-01-2022

Answer:

$2.20

Step-by-step explanation:

11/5=2.2

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 13-01-2022

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

$5 for 11 lb

$5/(11 lb) = $0.45/lb

Answer Link

Otras preguntas

how did financial help and military support from other countries contribute to the success of the American Revolution?
A ph of 10 is how many times as basic as a ph of 7
in the chain, which data show a possible source of error Tyr-Leu-Pro-Met
Mrs. Santos is buying binders for the students in her class. She determined that 15 binders would cost $22.50.If all of the binders cost the same amount, which
Impaired drivers will sometimes
Which of these government policies pursues the economic goal of freedom?
Silver nitrate and aluminum chloride react with each other by exchanging anions: 3agno3 (aq) + alcl3 (aq) → al(no3)3 (aq) + 3agcl (s) what mass in grams of agcl
the sum of three consecutive odd integers if the first inteher is x
how to express numbers in standard notation
How to calculate value for percent hydrogen peroxide