johnnyhardnett404
johnnyhardnett404 johnnyhardnett404
  • 10-02-2022
  • Mathematics
contestada

Maria bought 125 pounds of lunch meat for $3.36. How much would234 pounds of lunch meat cost?​

Respuesta :

k1357nplayz k1357nplayz
  • 10-02-2022

Answer:

$6.6

Step-by-step explanation:

This is what we know:

You can say that they are proportional because there is a unit price for each pound.

There are a couple of ways to do this but I'll show you this one:

Ratio and proportion:

Step-by-step explanation:

https://brainly.com/question/2438420

answer is x= 6.6

Answer Link

Otras preguntas

he force on a bullet that results from summing all of the forces on that bullet is known as the _____ on the bullet.
Find the degree of the polynomial: 5ab^3−7a^5c^2−5
Would you expect plants that normally live in the desert to exhibit more pronounced phototropism than forest dwelling plants? Explain.
I’m doing an essay about my career choice (photography) and I want to know how to sell art. How do I broadcast my art and get money?
How does a thermometer indicate the temperature of an object?
with which ciuntries did the united States have disputed land claims
the length of a rectangle is 100 centimeters and it's perimeter is greater than 400 cm write an inequality to find width of the rectangle
1300+.05x3.00n/.89=n
If m<1=53 degrees, what is m<3. David states that DEF is an isosceles triangle. Is he correct. Explain
what kind of sentence is this. I can't believe how talented those trapeze artist were