Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

HELP A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

rajohnson5404 rajohnson5404
  • 11-02-2022

Answer:

4.4 and almost a half

Step-by-step explanation:

Because he can't but 5 because if he bought 5 it would be 6$

But 4 he can if you add taxes.

1.20 for 1

2.40 for 2

3.60 for 3

4.80 for 4

Answer Link

Otras preguntas

Who is correct? Fred or Felicity?
Which option describes a reason that an author of a narrative might describe events out of the order in which they occurred? A. to create suspense by withholdin
Please help me please !
Write a Java program that prompts for integers and displays them in binary. Sample output: Do you want to start(Y/N): y Enter an integer and I will convert it t
15 = 3h-9 Please explain
Please help me.......please
Click to review the online content. Then answer the question(s) below, using complete sentences. Scroll down to view additional questions. Read the article and
What's the mass in grams of 0.334 moles of sucrose (C12H22O11)?
1. What is a renewable natural resource? 2. What is a nonrenewable natural resource?
PLEASE HELP! The chemical formula of a compound provides information about the elements present in the compound and their ____ ratios. A) grams B) ratio C) mol