travinbrissett
travinbrissett travinbrissett
  • 11-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-03-2022

Divide total price by number of pencils:


23.28 / 24 = $0.97 per pencil

Answer Link

Otras preguntas

What is HDD in computer and technology
1.) An eagle circled 48 meters above a mouse that scurried in a valley. The valley's elevation was 16 meters below sea level. At that same moment, a hot air bal
The volume of a cylinder is 1,0297 cubic centimeters. The height of the cylinder is 21 centimeters. What is the radius, to the nearest centimeter, of the cylind
Each student in Mr. Johnson's sixth-grade class kept track of how many books they read over summer vacation. Books read 0 2 4. 6 8 10 What was the median number
Scrooge Mc duck has $16 in savings at the beginning of a month she then decides to save a dollars every week write an inequality in its simplest terms that repr
Please I need a lot of help
the graph of a line gets _____ as the value of the slope gets bigger. A. steeper B. longer C. less steep D. shorter
why nepali's are good describe it​
What are 3 things you can choose to do differently that can affect your life personally
Rajan is given half a chocolate to divide amongst 4 people including himself what fraction of the whole chocolate is he left with?​