r4327035 r4327035
  • 10-04-2022
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Respuesta :

marquesball4life marquesball4life
  • 10-04-2022

Answer:

1 pound of peanuts cost 3 dollars

1 pound of wallnuts costs 2 dollars

Step-by-step explanation:

24/6=4

12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

what is national heritage​
determine the range or the function y=-2x^2+3
Which of the following statements about the Mexican-American War is most accurate?
A recipe calls for 112 teaspoons of cinnamon to make 2 dozen oatmeal cookies. How many teaspoons of cinnamon are needed to make 60 oatmeal cookies?
Zhang is designing protective packaging. He tests his design by dropping a raw egg protected by his packaging from various heights. He finds that the egg is pro
Which of the following listening barriers would most likely be a problem for Nikolai in the following scenario? Nikolai thinks plays are boring, but his friend
What is the meaning of a simile
i need help in this qustion.each unit costs 14p.how much do 942 units costs?
Read the information under the heading, "How Many Senses?". Explain what astronauts experienced upon their arrival in space and on Earth and what this might tel
solve this question for me pls​