raheemagnew raheemagnew
  • 11-04-2022
  • Mathematics
contestada

33 markers cost $5.79
Which equation would help determine the cost of 13 markers

Respuesta :

oreominion
oreominion oreominion
  • 11-04-2022

Answer:

3/$5.79 = 13/x

Step-by-step explanation:

Solve the rational equation by combining expressions and isolating the variable x. Divide $5.79 by three to get the cost of one marker, $1.93. Then multiply the cost of one marker by 13 on the left. This will get the total value which is $25.09.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following most likely causes the rate of a chemical reaction to increase? (5 points) Decreasing the reaction temperature Slowing down the reacting
what is 37.0691 rounded to the nearest tenth and thousandth ​
What part of the 2012 Republican Party platform might appeal most to the southern States, based on their voting history?
give an example of a hypothesis not mentioned​
What is El Nino, and what effects does it have?
how do i write 4n²/7 into a verbal expression ?​
Show all you work plzz
.-4x - 5 - 3x = x +7
Find the slope of 10y = 7x + 5. Round to the third.
Which is the best summary of the following text? It happens way too often: oil leaking from wells beneath the ocean or tankers spilling their cargo into the wav