JJlol7169 JJlol7169
  • 11-04-2022
  • Mathematics
contestada

2. 5 kg of potatoes cost £1. 40
workout the cost of 4. 25 kg of potatoes

Respuesta :

igotyou10 igotyou10
  • 11-04-2022
2.5/ 1.4 = 4.25 / x

Cross multiple

2.5x = 4.25* 1.4
2.5x= 5.95
X= 2.36

5 star?
Answer Link

Otras preguntas

Find the radius of the circle whose equation is (x - 2)2 + (y - 4)2 = 9.
One of the most common diseases a pet gets intestate with, is a worm infection in the stomach. 'Tape worm' is one such worm which lives on the nutrients from th
The mass of a dime is about 0.002268 kg. Which is the best estimate of the mass? A 2 x 10-3 B 2 x 10-2 C 2 x 102 D 2 x 103
pls help me with this I'll give you the brainist you need to put the letters to make a word.​
What is meaning of What?​
explain why this is important for life on earth​
A support wire reaches from the top of a pole to a clamp on the ground. The pole is perpendicular to the level ground and the clamp is 15 feet from the base of
Which figure can be formed from the net? 6 cm 4 cm 4 cm 6 cm 4 cm 4 cm 6 cm 6 cm
Help please ASAP I WILL GIVE BRAINLIEST
A 5-pack of granola bars costs $3.55. What is the unit price?