jlene56 jlene56
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 5 ounces of chicken cost $28.25. How much is one ounce

Respuesta :

MasterChief8065
MasterChief8065 MasterChief8065
  • 11-05-2022

Answer:

$5.65

Step-by-step explanation:

Divide 28.25 by 5 to get the price of one ounce.

Hope this helps! ;-)

Answer Link

Otras preguntas

Renee's baby was born just minutes ago, and the doctor is checking the baby with the Apgar Scale. Renee's baby is being checked for her______.
How did the Seven Years' War affect the Revolutionary War? O A. France's victory allowed it to send weapons to America, O B. France's defeat caused it to lose t
1. Solve the following equation by factoring: 4x2 + 12x + 9 = 0
Choose the best decimal equivalent to 14/25
Which statement is true about portugese exploration?A: The exploration ended after the death of Prince Henry in 1480B: The Portuguese were attacked and defeated
Find the value of x in each case. Give reasons to justify your solutions! N ∈ KO
Which of the following is the code of acceptable behaviors users should follow while on the Internet; that is, it is the conduct expected of individuals while o
Mr. Powell brought home $324.16 in net pay last week. His gross pay was $594.00. His net pay is what percent of his gross pay?
What can be used to create different types of music by changing the pitch, rhythm, tone, and volume?
Is mass is 88.2 and height of distance is 25m, how do you find speed?