beneziacborrego02012 beneziacborrego02012
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

Whitney and Georgia are at the snack bar buying food for their family. Sandwiches cost $4 each. Salads cost $2 each. How much money will it cost them to buy 5 sandwiches and 7 salads​

Respuesta :

swagadamas
swagadamas swagadamas
  • 11-05-2022

Answer:

$20 for sandwiches and $14 for salads $34 in total

Step-by-step explanation:

each sandwhich costs $4 so

$4 x 5=$20

$2 x 7=$14

Answer Link

Otras preguntas

Which picture below shows an atom with 4 valence electrons? A Be ОА ОВ o o o o OD
The price of broccoli is $1.25 per pound. Let y be the total cost in dollars of buying x pound of broccoli. Which equation represents the situtation?
Here are scores for two softball teams for seven innings. Rosie's Riveters beat The Susan Bees by how many runs? here is the score
General Howe attacked George Washington at Bunker
Too much salt can increase the risk of: Cancer Lung Disease Arthritis Hypertension
What factual information does Kelley present about child labor? How is she making appeals to her audience's logic, emotions, or sense of ethics with this inform
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!! SPANISH!!!!!!!!!!!!! ⇔⇔⇔⇔↔Фω π³∛∛≡≤ββα⇵→ ⇵ ⇵ H RTJETHEHTUKY 67ASUYR464 only doing caps and symbols so that it gets peoples attention
find the nth term of 8,17,26,35,....
A book with a mass of 1 kg is dropped from a height of 3 m. what is the potential energy of the book when it reaches the floor
What is the function of chloroplasts in a plant cell