d7rv4n69wt d7rv4n69wt
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

Matt had $23 to spend on eight pens. After buying them he had $7. How much did each pen cost?

Respuesta :

jaisurajk jaisurajk
  • 10-09-2022

Answer: $2

Step-by-step explanation:

p=cost of pens

23-8p=7

23-23-8p=7-23

-8p=-16

p=$2

Answer Link
jadeisamusicallover
jadeisamusicallover jadeisamusicallover
  • 10-09-2022
$23-$7=$16
$16/8P=2
P represents pens.
Each pen costs $2.

Hope this helps.
Answer Link

Otras preguntas

rapid water loss from burned skin is an extreme form of ________ perspiration.
Read the excerpt from President Ronald Reagan’s Address at Moscow State University. But progress is not foreordained. The key is freedom—freedom of thought, fre
what is the estimate of 1/8+1/4
definition of biomass and the defition of food chain
You are going to a friend's house to watch a movie. If you drive on Street C, the distance is 3 miles. You need to stop at the movie store on Street A. The stor
Which expression has a value of 23? A. 7 – (–16) B. –3 – 20 C. 10 – 13 D. –18 – (–5)
when did tecumseh join forces with Great Britain
Did black peeps build the railroads?
brahms was known for his interpretations of classical forms and styles updated with romantic harmonies,making him a true successor to which composer? a beethove
Ibm���s first compact computer