Tracey690 Tracey690
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

michelle bough an apple cut in 4 for $0.10 per piece. how much should she pay for 3 dozen pieces?

Respuesta :

Candace061504
Candace061504 Candace061504
  • 10-09-2022

Answer:

$14.40 for 3 dozen

Step-by-step explanation:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

Answer Link

Otras preguntas

PCP is more commonly known as ___________ a. ecstasy. b. acid. c. angel dust.
The main role of the Judicial branch is to a. create the law. b. carry out the law. c. interpret the law. d. enforce the law.
An example of hardware is a(n) _____. word processor database computer monitor e-mail
The most significant difference between Athens and Sparta was that
Identify the word which the italicized adjective clause modifies. The deer, which come to the salt lick, stay all summer. deer salt lick summer
The establishment of norms (averages) in order to assess what is representative of the general population is called _____.
American soldiers in Vietnam fought for the duration of the war. a. True b. False
True or false: Marijuana is typically sold in the form of cut dry leaves and stems
Side effects of from large doses of cocaine include all the following except a. increased blood pressure. b. irregular heart rate. c. loss of appetite. d. d
All of the following are excretory organs except the A. skin. B. lungs. C. heart. D. kidneys.