Katereeanitdesis Katereeanitdesis
  • 10-04-2017
  • Mathematics
contestada

The school store sells 18 folders for $4.50. which is not a unit rate to describe this sale? 0.25 per folder 36 folders per $94 folders per dollar 3 per dozen

Respuesta :

ak78
ak78 ak78
  • 11-04-2017
0.25 per folder due to the fact that:
$4.50÷18=$0.25
Answer Link
Mooshy
Mooshy Mooshy
  • 15-06-2018
Its $0.25 per folder, 4 folders per dollar, And $3 per dozen
Happy to help :3
Answer Link

Otras preguntas

Could someone help me with some history?Pics below
What does a decrease in temperature indicate about the molecules in a sample of liquid water? Decreased chemical energy of the moleculesDecreased kinetic energ
Explain Ionic and covalent bonding ( I need long answers ) 49 points for an answer .. be worth it!
Read the excerpt from "An Occurrence at Owl Creek Bridge." He unclosed his eyes and saw again the water below him. “If I could free my hands,” he thought, “I m
I have always enjoyed eating tuna f sh. unfortunately, a study of the mercury content of canned tuna in 2010 found that chunk white tuna contains 0.6 ppm hg and
What are the names of the two sides of a debate? A. opposition and counterargument B. proposition and opposition C. proposition and rebuttal D. counterargum
Give the area if the rectangle
if u can run50 miles in 60 seconds, how long to run 15 miles
help me please.....
How do atoms usually combine?In a way that increases the number of valence electrons.In a way that decreases the number of valence electrons.In a way that makes