iriana iriana
  • 10-04-2015
  • Mathematics
contestada

A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total cost of $38.25. Determine the unit cost per pound

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 10-04-2015
Divide the pounds by the cost.

38.25 / 45 = 0.85

So the cost per pound is $0.85.
Answer Link

Otras preguntas

how many 3/4s are in 1
what does 5 times 3/8 equal
Which description of Lewis and Clark is correct? A. Supreme Court justices who first used judicial review B. leaders of the expedition to the Louisiana Terri
A nation governed by another nation on behalf of the League of Nations. A. Trenches B. Mandates C. Stalemate D. Kaiser
Which of the following eukaryotic intracellular components are not organelles? a. Golgi apparatus b. Cytoskeleton c. ER d. lysosomes
Will pushing on a car always change the car's mechanical energy?
what causes volcanoes to form along a mid-ocean ridge
how can you use ratios to convert units of measurement
A policy of not choosing sides in a war or dispute between other countries. A. Surrealism B. U-boat C. Reparations D. Neutrality
so gradual as to not become apparent for a long time a. precipitous b. insidious c. initiate d. ominous