kervelynilderice kervelynilderice
  • 10-01-2024
  • Mathematics
contestada

A 3-quart tub of ice cream costs $7.56. What is the price per cup?

Respuesta :

28jstinebaugh
28jstinebaugh 28jstinebaugh
  • 10-01-2024

Answer:   63¢ per cup

Step-by-step explanation:

Answer Link
4804320198
4804320198 4804320198
  • 10-01-2024

Answer:

0.63¢

Step-by-step explanation:

First we need to calculate how many cups are in 3 quarts

12 cups = 3 quarts

If we divide 3 and 12 we get 0.25

7.56/12 = 0.63

So for one cup of ice cream (0.25 quart(s)), It costs 0.63 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this homework
article about advantage of going to school​
Find the GCF (greatest common factor) of the following terms. {5x2y2,25x3y2,x2y2}
C6H12O6 + 6O2 → 6CO2 + 6H2O could someone Explain this equation step by step
Help me pleaseee!! Would appreciate ^^ **BRAINLIST, thanks and points*** Number 3
I need 6 senntences????
Lois wrote a check for $180. She also made two deposits of $40 each. Write the total change to her account balance as an integer.
calculate the gradient of BD​
Which of the following correctly represents the relationship between the input and the outcome variable
Help me pleaseee!! Would appreciate ^^ **BRAINLIST, thanks and points*** Number 3