KimberlySekgobela KimberlySekgobela
  • 12-02-2024
  • Business
contestada

calculate the price of Mac per liter if a diary charges 42,50 for 5 L of milk​

Respuesta :

diii3nna diii3nna
  • 12-02-2024

Answer:

To calculate the price of milk per liter, you divide the total price by the total number of liters.Given that the dairy charges $42.50 for 5 liters of milk:Price per liter = Total price / Total litersPrice per liter = $42.50 / 5 litersPrice per liter ≈ $8.50So, the price of milk per liter is approximately $8.50.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which ocean is located between Asia, Africa, and Australia? A. the Atlantic Ocean B. the Arctic Ocean C. the Indian Ocean D. the Pacific Ocean
8. Skin fold calipers are the most expensive of all measurement devices. True False 9. The body mass index cannot determine if your weight com
Rob and Lila try to simplify 18 x 4² + (9 - 3)². Rob simplifies the expression and gets 360. Lila simplifies it and gets 324. Which student is correct? What err
whyis muhammads turning from jerusalem and facing mecca called a symbolic break with the past
whats Three enlightened monarchs during the eighteenth century were?
why did colonists boycott important tea British tea
Why is the Virginia plan important
What did booker t washington believe in
why does Thomas Paine question British authority to rule the colonies in common sense
A force that slowly wears away mountains and other features on the surface of Earth is?