bridgetarviso bridgetarviso
  • 12-04-2024
  • Mathematics
contestada

kaylle and her mom went to the store for the school play they need 3 1/2 yards of string if each yard cost 4 dollars how much will 3 1/2 cost

Respuesta :

Qwerty115
Qwerty115 Qwerty115
  • 12-04-2024

Answer:

14 dollars

Step-by-step explanation:

Since we know that each yard of string costs 4 dollars, and that Kaylle and her mom need 3 1/2 yards of string total, we can:

- multiply 3 × 4 to get 12

Since 2 is 1/2 of 4, we can:

- add 12 + 2 = 14

3 1/2 yards of string will cost 14 dollars in total.

Answer Link

Otras preguntas

b + 5/14 ; b=5/7 Help, please
PLASE ANSWER ASAP ASAP PLEASE
study the function table. HELP PLEASE​
What’s the value of f?
How does Raymond portray himself as free but still clearly victimized by the assembly in St. Domingue, composed only of white members
How do we see a white cat? Only secondary colors of the visible light spectrum are reflected. All colors in the visible light spectrum are absorbed. All colors
What are the ar endings for reflexive verbs?
please please help. and dint forget the 30 points​
Zane has of a pie. He keeps a piece for himself and shares the rest equally with 2 friends. What fraction of the whole pie wil each of the 3 students get?
Can someone please help me !!