Margo can purchase tile at a store for $0.79 per tile and rent a tile saw for $24.At another store she can barrow the tile saw for free if she buys tiles there for $1.19 per tile. How many tiles must she buy for the cost to be the same at both stores?

Respuesta :

If she buys 20 tiles it will cost $23.80 and if she buys 21 it will cost $24.99