califfa
califfa califfa
  • 11-10-2015
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 55p .How many yogurts can be bought for six pounds?

Respuesta :

thetalentedstudent thetalentedstudent
  • 11-10-2015
Well if one pound of yogurt cost 55 (cents?)

Two yogurts cost $1.10
Three yogurts cost $1.65
Four yogurts cost $2.20
Five yogurts cost $2.75
And finally...
Six yogurts cost $3.30

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Does anyone know how to solve this?
can someone pls help me
In what ways can the environment impact the traits of an organism?
Help please ????????????
While consent of the governed is essential for lawmaking in the United States, the content of the nation’s laws still relies on religious beliefs. True or False
what is the acronym of bibliography​
Please answer to the bes of hyour ability
Jackie made bracelets for 8 days. When he was done he had 96 bracelets. Choose an equation that expresses how many bracelets Jackie made each day. 8 ÷ b = 96 9
Translate this sentence into an equation. 45 is the sum of 19 and Victor's score
Find the angle of x please