airamdz6265 airamdz6265
  • 11-11-2017
  • Mathematics
contestada

A manager received an invoice for $86.30 for 30gal ice cream. how much did each gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-11-2017
That would be $86.30 / 30 = $2.88 to nearest cent
Answer Link
VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 11-11-2017
86.30/30 = 2.8766666667

Rounding that to the nearest tenth, each gallon cost approximately $2.90
Answer Link

Otras preguntas

One-half of a number, increased by 9, is less than 33.
What can you predict about the ants based on the behavior of the animals
Force equals blank times acceleration
(-3*10^9)(1.27*10^-12) in scientific notation
example of two different species might compete for the same prey
Which river flowed through Mesopotamia?
If you had $1,000 to invest into the following funds, which one would have the highest value (not including any fees) at the end of the second year? Green Fund
Which people group is considered the first to have inhabited the region is Mesopotamia?
what number can be written as 6 tens 2 ones
Who is john lennon? Who were the beatles?