crystalbeltranp0res1 crystalbeltranp0res1
  • 10-12-2017
  • Mathematics
contestada

the bakery is selling bagels at a cost of 6 for $7.50. at that rate, how much would 8 bagels cost?

Respuesta :

tynollette tynollette
  • 10-12-2017
6:7.50=8:x
6x=7.50*8=60
x=10.00
Answer Link

Otras preguntas

of 5 Colin, Natasha and Angad share £48 in a ratio 2:3:3. How much money does each person get? Colin: £ | Natasha: £ Angad: £
Please help with this problem
Why has the textile industry faced difficult times in present-day South Carolina? (a) The worldwide demand for textiles has been in decline since World War II.
WILL MARK BRAINLIEST HELP ASAP ASAP Answer choices are 3/2 3/4 1/2 -1/4 -1/2
Delthamath Please help me!! ⚠️
A ship takes 18 days to reach its designated part. It starts with food for its crewof 450 men at the rate of 720gm per day per head. After 11 days of its journe
50 POINTS !! CAN SOMEBODY ME WRITE A POEM ?? I ALREADY HAVE THE STUFF YOU NEED TO WRITE ABOUT JUST LET ME KNOW IF YOU CAN just comment “ill help.” IF YOU ONLY C
Matt and Ming are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes and large boxes of apples. Matt sold 5 small boxes of apples and 15 large
What are the terms in the expression 5y - 1 + 7?
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ??