tatiana8322 tatiana8322
  • 12-12-2017
  • Mathematics
contestada

Ginger takes 10 nickels to buy some pencils at the school store. How many cents does ginger have to spend ?

Respuesta :

astroprincess331
astroprincess331 astroprincess331
  • 12-12-2017
Since one nickel equals 5 cents, you'd multiply 10 nickels by 5 cents apiece and yield 50 cents to spend. 
Answer Link
devonstrong1990 devonstrong1990
  • 12-12-2017
the correct answer is 50 because s nickel is worth 5 cent so u can say 2 nickels is 10 cents so you add two nickels in five sets you get 50 or you can do 5 multiplied by 10
Answer Link

Otras preguntas

What are some of the major causes of revolutionary movements throughout history?
What is asia's longest river flowing from tibet to the east china sea called?
Myplate is a food guidance system that illustrates the recommendations in the dietary guidelines for americans, 2010 and reinforces the important concepts of
When liquid gold becomes a solid its particles get closer together which best describes what happened to the gold
Suppose you want to find out if using smart glasses while driving a car affects the likelihood of having an accident. using smart glasses would be the _________
In East London, this fortress was built by William the Conqueror more than a century ago
What is the molarity of a 500.0 ml solution containing 0.75 moles of solute?
-2(-4-6x)=-10+3x plz help i need help in math
What is a line?????????????????????????
A race car travels at 205 mi/h. How far does the car travel in 3 hours