lillirose133
lillirose133 lillirose133
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $24.50. How many pounds of almonds did she purchase?

Respuesta :

Richinfo
Richinfo Richinfo
  • 11-01-2018
each pound costs $3.50
total money spent is $24.50
the number of almonds pounds bought is $24.50/$3.50 = 7
 
Answer Link
arianajauregui1
arianajauregui1 arianajauregui1
  • 11-01-2018
24.50 / 3.50 = 7 pounds purchased 
Answer Link

Otras preguntas

How do you say my favourite food is a burger in Spanish
if f(x)=x+7 g(x)= x-7 find g(f(x))
Census data show that the human population doubled from 2.65 billion in 1953 to 5.3 billion in 1990. If it continues to double at this rate, the human populatio
What invention improved communication during the American industrial revolution?
Solve for x: -2x - 5 = 4
which chemical can show that carbon dioxide is being produced?​
Horace had 1/4 of the tank of gas in his car. He used 1/8 of the gas running errands. How much gas was left in tank?
PLEASE HELPPPPPPPpppppppp
pls help i have test
Your new team is working hard, but they are all less experienced than you and don't complete their tasks as quickly.What would you be most and least likely to d