jencelesteoxw3h2
jencelesteoxw3h2 jencelesteoxw3h2
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jose bought 1.5 lbs of apples for $3.60 .how much would 3/4 of a pound of apples cost?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-01-2018

3/4 of a pound is half of 1.5 pounds ( 3/4 + 3/4 = 1.5)


3.60 / 2 = $1.80


 it will cost $1.80 for 3/4 of a pound


Answer Link
andycanto1
andycanto1 andycanto1
  • 18-12-2020

1.80

It's true

I mean it

From the bottom of my heart

Yeah, it's true

It's true

I mean it

From the bottom of my heart

Yeah it's true

Without you I would fall apart

Oh...

Oh yeah...

It's true...

Answer Link

Otras preguntas

in any inequality or equation a number that does not change is called​
Why would the War of 1812 be considered symbolic rather than an all-out victory? It showed that the United States could stand up to the powers in Europe. It st
did the united states join in the battle of britain
What is the degree of x 6 + 4x – 3?
which group took americans hostage in 1979
5+3×=6+2× I need help with this question ​
Which is the best evaluation of the source credibility
The graph shows the axis of symmetry for a quadratic function f(x). Which could be the function? f(x) = (x + 4)2 f(x) = x2 + 4 f(x) = (x – 4)2 f(x) = x2 – 4
potential energy increases and an object's _______ increases
James has earned his associate’s degree and is not planning on furthering his education. Which of the following is a STEM career he can pursue? A.) biochemist B