adudorothy66 adudorothy66
  • 11-02-2018
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. she paid a total of $20. write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25

Respuesta :

cbaxte01 cbaxte01
  • 11-02-2018
16b=20
16b/16=20/16
B=1.25
B is bagel.
Therefore, each bagel is 1.25.
Answer Link

Otras preguntas

Hello everyone! This is all about simile can you answer this?Instruction: What are compared in the following lines? What do the two unlike objects have in commo
Is 1/2 equivalent to 7/12
what were the two names of the rivers that were in southwest asia
if x+y+z=9, xy+yz+zx =26; find x²+y²+z²
WHAT ARE THE RHYMES IN THE STORY OF `THE SEVEN AGES OF MAN ` ??
Write the equation of the line: Passing through (-2,7), having slope -4 over 9
largest prime factor of 12
How would Lincoln's assassination affect the debate over Reconstruction?
2*12 ^(n) = 49 N= exponent
How would Lincoln's assassination affect the debate over Reconstruction?