chatteringphotos chatteringphotos
  • 12-01-2016
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 pound. How much money did he spend on apples?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 12-01-2016
3/4 pound* ($1.20/ 1 pound)= $0.90

Logan spent $0.90 on apples~
Answer Link

Otras preguntas

What kind of particles make up compound
How does 4/15=14/n? What does n equal?
What kind of particles make up compound
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
How does 4/15=14/n? What does n equal?
Why does land heat up more faster than water?
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?