Seudónimo Seudónimo
  • 13-01-2016
  • Mathematics
contestada

if 3.5 pounds of apples cost $4.55 what is the total price of 1 pound of apples?

Respuesta :

tonimae23
tonimae23 tonimae23
  • 13-01-2016
4 dolllars and 55 cents divinded bt 3.5 pounts equals 1 dollar and 30 cents. $1.30
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 13-01-2016
$4.55/ 3.5 pounds= $1.30/pound.

The final answer is $1.30/pound~
Answer Link

Otras preguntas

A person paddles down river at an average speed of 4km
Suppose that two Scientists use different measurement systems in their work. What problems might arise if they shared their data?
LCM of each pair of numbers 8 and 56
Calculate the density of a material that has a mass of 52.457g and a volume of 13.5cm
Which sentence uses periods correctly? A. A U.S. soldier marched down N. Maple Blvd. in the parade. B. A U.S. soldier marched down N Maple Blvd in the parade
write 7,258,630 in word form
Which of the following best describes the function of the Environmental Protection Agency (EPA)?
how to write 3.05 in word form
why were many arabs opposed to the balfour declaration
How are evidence and conclusions related