For micheal birthday his mother buys 3 cartons of ice cream. each holds 1/2 gallon. she pays 17.10 dollars for all 3 cartons. how much does micheal's mother pay for 1 gallon of ice cream.
Michael's mother bought in total [tex]3 \times \frac{1}{2} = \frac{3}{1} \times \frac{1}{2} = \frac{3}{2} = 1 \frac{1}{2} [/tex] So she bought a total amount of 1.5 gallons of ice cream. This cost her $17.10
To determine the price of one gallon of ice, we only have to divide $17.10 by 1.5 [tex]17.10 \div 1.5 = 11.4[/tex]