bethanydavidson9634 bethanydavidson9634
  • 10-04-2018
  • Mathematics
contestada

M and M, Inc. produces a product that has a variable cost of $4.20 per unit. The companys fixed costs are $45,600.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-04-2018
Let the number of products be x.

Total cost = 45600 + 4.2x
Answer Link

Otras preguntas

What are the powers of the executive branch quizlet?
Having a skilled labor force is one of the ________________ impacts of technology on the workplace.
A battery was charged. When the charging began, it was 23 percent full. After 30 minutes of charging, the battery was 89 percent full. How fast was the battery
A toxic condition resulting from renal failure in which kidney function is compromised and urea is retained in the blood.
In an effort to determine how well your hospital compares with other hospitals in the area and improve its services, your organization hired a marketing researc
How do you decide between fixed rate and adjustable rate?
An electronics company wants to use a type of cloud computing architecture that would enable them to use microsoft azure as a platform, while storing and retrie
Select all are true triangle ABC a scalene triangle ABC is isosceles triangle AB is equilateral
why people continue to do risky behavior’s
What type of chart was used to compare three or more different mediums, such as the case for Roosevelt’s first inaugural address? A. Graphic organizer B. Graphs