zhamyaaaa zhamyaaaa
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

what is the cost for each

what is the cost for each class=

Respuesta :

Warden15
Warden15 Warden15
  • 12-04-2018
2G + 4H = 43
2G + 2H = 30 BECOMES G = -1H + 15

Substitute G = -1H + 15 into the first equation.

2(-1H + 15) + 4H = 43
-2H + 30 + 4H = 43
2H + 30 = 43
2H = 13
H = 6.50 / HATS COST $6.50

To find the cost if the gloves put in 6.50 in the first equation.
2G + 4(6.5) = 43
2G + 26 = 43
2G = 17
G = 8.5 / GLOVES COST $8.50.
Answer Link

Otras preguntas

which of the following shows the correct order of cell organization starting from least complex
the NET force on a rock that weighs 2 N when you hold it at rest above your head is?
reka kincir angin guna straw, pin, botol dan kotak tisu?
If this atom has a balanced charge, how many protons would you expect to find in this atom
About how many miles equal 10 kilometers round to the nearest tenth
You have piano lessons every 7 days and tuba lessons every 3 days. Today you have both lessons. In how many days will you have both lessons on the same day agai
why was it decided to lower the voting age to 18 from 21
How do you express 230 in scientific notation?
Jefferson's use of the four premises followed by a conclusion in the preamble is an example of what literary device? A) pathosB) author's purposeC) deductive re
I need help In Spanish. I am really struggling on this question.