jkdididjjsjdj jkdididjjsjdj
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Will spent $3.75 for 5 1/2 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound to the nearest cent?

Respuesta :

facundobuzzetti
facundobuzzetti facundobuzzetti
  • 20-11-2020

Answer:

Unitary cost (per pound)= $0.682

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Total cost= $3.75

Total pounds= 5.5 pounds

To calculate the unitary cost of each pound, we need to use the following formula:

Unitary cost= total cost / total pounds

Unitary cost per pound= 3.75 / 5.5

Unitary cost per pound= $0.682

Answer Link

Otras preguntas

Would 4.32 be 4/320 as a fraction
Determine the constant of variation for the direct variation given.R varies directly with S. When S is 16, R is 80.
Which of the following is not a sentence fragment? a. Which Joe did not find out of place among other clothes. b. Since I went to the mall to do my shopping. c.
how do you write 0.632 in two other ways
An equation is shown below: -2(4x - 1) - 7 = 5 Which statement shows a correct next step in solving the equation? The equation can become -2(4x - 1) = -2 by ap
Write a factor for each expression 4g+16
What is 16/9 as a mixed number
what is 4.2223 as a fraction
Small,rocky bodies that revolve around the sun are called
Round 122.18 to the nearest whole number. Please tell me what it is. Thanks!