renijah25 renijah25
  • 11-12-2014
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is 26.25.what is the unit price

Respuesta :

luana
luana luana
  • 11-12-2014
[tex]unit\ price=\frac{price}{number\ of\ scarves}\\\\unit\ price=\frac{26.25}{3}=8.75\ per\ scarve\\\\ unit\ price\ is\ equal\ to\ 8.75\ per\ scarve[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best communicates the main idea of the above text
A beaker contains 578mL of water what os the volume in quarts
When a figure is translated, its orientation (blank) and the measures of its angles (blank).
Why was the Mayflower Compact important? It was the first document in which American colonists claimed a right to govern themselves. It gave the Plymouth coloni
round 483 to the nearest ten
Simplify the algebraic expression 3(2x+3y)-(4x+2y
Sam is looking for a cell phone plans.A local company offers a monthly plan for $58.95. The company is having a sale and offering a discount for $4.75 off the m
Why did settlers expand westward despite the challenges of the physical environment there?
Do you think johnny should have turned himself in? what if he were a soc instead of a greaser? would it matter? does it matter in todays world?
Who knows the answer