Tracey690 Tracey690
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

michelle bough an apple cut in 4 for $0.10 per piece. how much should she pay for 3 dozen pieces?

Respuesta :

Candace061504
Candace061504 Candace061504
  • 10-09-2022

Answer:

$14.40 for 3 dozen

Step-by-step explanation:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

Answer Link

Otras preguntas

How to write 5.104 in word form
I am a quadrangleI have 2 pairs of parallel sidesall of my angles are right anglesI am not a square
What is the answer to 15 divided by 9375
56+64 in distributive property
What is 2e=4e-16? I don't understand the steps to get to the answer.
what digit is in the ten thousands place in the number 913,256
Find the nonpermissible replacement for 'n' in this expression (-8)/(5n)
What was the Confucian solution to China's problems?
Solve for h: a=1/2h(b1+b2)
graph the linear inequality for y>1/3x -2